po -pia 9:00 – 17:00 / +421 290 901 414 / info@pneucar.eu

Garantujeme dodávku pneumatík ročník 2024/2025.

Kontrola tlaku v pneumatikách

Kontrola tlaku v pneumatikách

Aby ste jazdili bezpečne, mali by ste pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách.

Pneumatiky predstavujú priame spojenie medzi autom a vozovkou. Po osadení už s nimi v podstate nemáte čo robiť. Neznamená to však, že z času na čas si od vás nezaslúžia trocha pozornosti. Aby sa spoľahlivo otáčali, potrebujú najmä jednu vec: vzduch. A ten časom uniká. Aby ste jazdili bezpečne, mali by ste pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách.

Aj keď ide o krátky a nekomplikovaný proces, mnoho vodičov kontrolu tlaku v pneumatikách zanedbáva. Správny tlak v pneumatikách znamená bezpečnosť na palube spolu so šetrením financií, pretože nízka hladina vzduchu môže byť z dlhodobého hľadiska mimoriadne nákladná. Dôvodom je zvýšený valivý odpor. Zvyšuje spotrebu paliva až o 0,5 litrov na 100 km. Až o 30 percent tiež dochádza k zvýšeniu opotrebovania, a to už pri 0,40 baroch pod odporúčaným tlakom. Nesprávne tlaky pneumatík môžu mať veľký vplyv na ovládanie. Nezáleží na tom, či je tlak priveľký alebo prinízky: v obidvoch prípadoch bude mať vozidlo nestabilnú trakciu a dlhšiu brzdnú dráhu. V krátkosti sa dá povedať, že kým spotreba paliva rastie, jazdná stabilita klesá. Z tohto dôvodu je dôležité si pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách.

Tlaky pneumatík vášho vozidla: Určite ich dodržiavajte!

Mobilné alebo stacionárne meradlá, ktoré vám spoľahlivo skontrolujú tlak v pneumatikách, možno nájsť na väčšine čerpacích staníc. Využite to a zvyknite si kontroly vykonávať pravidelne. 

Najlepším časom merania tlaku vzduchu je vtedy, keď sú pneumatiky studené alebo prešli iba krátku vzdialenosť. Ak sa kolesá príliš zahrejú, namerané hodnoty budú nesprávne. Najlepším spôsobom je okamžite po začatí jazdy zamieriť na najbližšiu čerpaciu stanicu.

Kontrola tlaku v pneumatikách podľa tabuľky tlakov v pneumatikách.

Výška tlaku vzduchu v pneumatikách závisí od vozidla a záťaže. Správne hodnoty sú obyčajne vytlačené na nálepke v ráme dverí na vodičovej strane. Nájdete ich aj v príručke. Ak na týchto miestach nenájdete žiadne informácie, správny tlak vzduchu si možno vypočítať aj pomocou tabuľky tlaku vzduchu v pneumatikách.

Požadovaný tlak vzduchu sa môže zvýšiť v závislosti od záťaže. Maximálnu hodnotu nikdy neprekračujte o viac než 0,30 baru. V opačnom prípade bude stred dezénu vystavený v porovnaní s bokmi väčšiemu opotrebovaniu. Zároveň dôjde k značnému zníženiu jazdného komfortu. Tlak v pneumatikách je správny vtedy, keď sa pneumatika otáča tak, že v kontakte s vozovkou je celý dezén. Z času na čas kontrolujte vzor dezénu, aby ste zistili, či sa opotrebúva rovnomerne.

Často sa objavujú kontroverzné názory na to, či by tlak vzduchu v zimných alebo celoročných pneumatikách mal byť v porovnaní s letnými vyšší či nižší. V zásade sa údaje o tlaku pneumatík v zime nemenia. Väčšiu pozornosť by ste mali venovať zaťaženiu a regulácii tlaku vzduchu smerom nahor alebo nadol.

Systém monitorovania tlaku v pneumatikách pre lepší komfort

Niektoré vozidlá – najmä novšie modely – využívajú systém monitorovania tlaku vzduchu v pneumatikách (TPMS). Automaticky vodiča upozornia na nesprávne hodnoty tlaku vzduchu v pneumatikách. Vtedy by ste mali čo najskôr zamieriť na čerpaciu stanicu.

Obyčajne sa využívajú dva samostatné koncepty TPMS: Priamy systém využíva tlakové senzory upevnené k ventilom, disku alebo k vnútornej strane pneumatík, ktoré sa starajú o meranie tlaku. Zobrazí sa aktuálny tlak vzduchu pre každú pneumatiku. Nepriame systémy určujú možné poklesu tlaky na základe rýchlosti otáčania kolies. Nevýhodou je, že v tomto prípade nie je možná signalizácia presného tlaku vzduchu v pneumatikách. Výstražná kontrolka je jediným signálom problému.